Прокурор Мартин Александров посрещна в съдебната палата ученици от Второ СУ „Проф. Никола Маринов“
Пред възпитаници на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ от VIII “б“ и IX „б“ клас с ръководители Десислава Трифонова и Катя Найденова прокурорът от Окръжна прокуратура – Търговище Мартин Александров изнесе лекция на тема „Детско правосъдие. Малолетни и непълнолетни лица – свидетели, жертви и извършители на престъпление. Домашното насилие. Участие в съдебни процедури. Синя стая. Как да се предпазим да не станем жертва на престъпления?“
На входа гостите бяха запознати с пропускателния режим в сградата на съдебната палата и правилата на поведение в зала по време на съдебно заседание.
Дете може да участва в съдебно производство в качеството на свидетел, пострадал или обвиняем, обясни магистратът. Той се спря накратко и на трите поотделно. За децата наказателният закон предвижда правила, които целят по-щадящо правосъдие – настаняването им отделно от пълнолетните, медицински преглед, информиране на родителите при задържането на децата им и на директора на училището, ако задържаният е ученик, провеждането на разпит в т.нар. „синя стая“. Прокурор Александров разказа кои наказания не се налагат на непълнолетни - доживотен затвор без замяна, доживотен затвор, пробационни мерки, глоба, както и редуцирането на размера на наказанието по отношение на тези лица.
За Закона за домашното насилие и възпитателните мерки по Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни говори лекторът. „За съжаление в последните години се увеличава броят на пострадалите от престъпления деца и то не от конвенционални престъпления, а от различни посегателства чрез социалните мрежи. Затова, ако се чувствате застрашени, обърнете се към родителите си, към близък възрастен, но да е до 48 часа подаването на сигнал, защото след това става много трудно залавянето на извършителите.“, призова прокурорът.
На учениците бяха раздадени образователни материали, предоставени от Висшия съдебен съвет по Образователната програмата „Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури.“.