В интервю пред БТА: Да няма прекалено големи очаквания след падането на тайната на осиновяването, призова председателят на Окръжния съд в Търговище Татяна Даскалова
Хората да нямат прекалено големи очаквания след падането на тайната на осиновяването, защото информацията понякога в делата е много оскъдна. Това призова в интервю за БТА председателят на Окръжния съд в Търговище Татяна Даскалова. Магистратът коментира измененията в закона, разликите в старата и новата редакция, както и ролята на страните. В Окръжния съд в Търговище през годините осиновяванията намаляват. Справка показва, че образуваните дела за осиновяване през 2022 г. са четири, а през 2023 г. - едно. В същото време за разкриване тайната на осиновяване през 2022 г. делата са били две, а през 2023 г. – четири.
Според Даскалова обществото трябва да има яснота както за протичането на самото производство, така и за очакванията си. "Някои осиновени искат много лични подробности, като какъв е часът на раждането им, има ли наследствени заболявания при рождените родители. Затова искам да кажа, че хората не бива да имат прекалено големи очаквания. Защото, ако рожденият родител не може да бъде намерен или не желае да установи контакт, никой не може да го накара да даде точно тази информация. Но пък има и случаи, в които с радост се предоставя информацията в много по-голям обем и се осъществява контакт с осиновените", отбеляза Даскалова.
Съдът ще предостави информацията, която се съдържа в кориците на делото. Ще кажа, че информацията за по-скорошните осиновявания е много по-голяма. Това е така заради въведените регистри за осиновители и децата, които трябва да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване. Както и заради много добре разработени практики на социалните служби и тяхната прецизна работа при процедурите за осиновяване, каза председателят на Окръжния съд в Търговище.
По думите на Татяна Даскалова за родените през 80-те години и преди това, когато са допускани осиновяванията, папките по делата са много тънки. Там повечето информация е за тези, които ще осиновяват. Информация за рождените родители на осиновения почти няма. Още по-сложно е при по-старите дела, допълни тя. "По-подробна е информацията, която ние можем да добием от националната база „Население“. Това е чувствителна информация и според мен, би следвало да се предоставя внимателно. Мисля, че такава ще бъде практиката на съдилищата. Пак ще кажа – затова много добре трябва да се обмислят самите молби – какво точно ще се иска, в подробности да бъде записано в самото съдебно решение, защото в противен случай може да се стигне до отказ на администрацията. По-голямата информация ще се получава от самото дело, а ако има нещо друго, което биха могли да получат от общината – трябва да го поискат от съда и той да прецени", заяви Даскалова.
Според нея съдът ще се изправи и пред етичния проблем трябва ли да предоставяме данни за адреси на близки. Ще има колебания, но съдебната практика ще се развива, тези въпроси ще намерят своите отговори, допълни председателят на Окръжния съд в Търговище.
Следва пълният текст на интервюто на следния линк: